Chłodzenie pelletu każdego rodzaju

Pellet jest rodzajem biopaliwa, to produkt grzewczy wytwarzany z produktów wtórnych, np.: trocin drewna. Proces produkcji polega na mieleniu i granulowaniu surowca. By zapobiec nagrzaniu się prasowanego materiału niezbędna jest chłodnica.

Charakterystyka chłodnicy do pelletu

chłodnica do pelletuPodczas prasowania materiału, z którego uzyskamy pellet, musimy pamiętać, że ulega on bardzo wysokiemu nagrzaniu. By nadać materiałowi ostateczny kształt i twardą formę niezbędne jest korzystanie ze specjalistycznych chłodnic. Jako, że pellet jest produktem grzewczym niezbędne jest też zapobieganie wilgoci, która mogłaby go zniszczyć. I tutaj swoje zastosowanie znajduje chłodnica do pelletu. Jest niezbędna w produkcji pelletu wszelkiego rodzaju: drzewnego, paszowego czy w postaci miazgi. Przez hamowanie wzrostu temperatury i redukcje wilgotności zapewnia uzyskanie trwałego i wysokokalorycznego granulatu. Schłodzenie i odprowadzenie wilgoci następuje dzięki odprowadzaniu powietrza. Dodatkowo sprasowane granulki cały czas się obracają, co przyspiesza proces chłodzenia i wzmacnia produkt końcowy. Dostępne są chłodnice mechaniczne i hydrauliczne, o różnych powierzchniach chłodzenia i charakteryzujące się różnym stopniem wydajności. Wydajność chłodnicy podaję się w ilości kilogramów sprasowanego materiału, który maszyna jest w stanie schłodzić do pożądanej temperatury w ciągu godziny. Materiał, z którego produkuje się chłodnice to zazwyczaj rodzaj wytrzymałego tworzywa, jak stal nierdzewna, czy blacha kwasoodporna.

Jeśli chcemy produkować wysokiej jakości pellet, niezależnie od surowca jakiego do tego użyjemy, niezbędne będzie zaopatrzenie się w odpowiednią chłodnice. W zależności od ilości pelletu, jaki jesteśmy w stanie wyprodukować, powinniśmy wybrać chłodnice o wydajności dopasowanej do naszych potrzeb.