Metoda obróbki CNC

Maszyny CNC to urządzenia elektromechaniczne, które manipulują narzędziami warsztatowymi za pomocą programów komputerowych. Nazwa CNC oznacza komputerową kontrolę numeryczną i reprezentuje jedną z metody do generowania elementów z cyfrowego pliku oprogramowania.

Czym jest obróbka CNC?

obróbka cnc pomorskieObróbka w ogólności jest sposobem przekształcania materiału wyjściowego, takiego jak blok tworzywa sztucznego lub ze stali i doprowadzania do gotowego za pomocą kontrolowanego procesu usuwania materiału. Podobnie jak w przypadku innych prototypowych technologii rozwojowych system CNC opiera się na cyfrowych instrukcjach z pliku Computer Aided Manufacturing (CAM) lub Computer Aided Design (CAD). Maszyna CNC interpretuje projekt jako instrukcje do wycinania prototypowych części. Możliwość programowania urządzeń komputerowych do sterowania obrabiarek szybko zwiększa produktywność produkcji dzięki automatyzacji wysoce technicznych i pracochłonnych procesów. Zautomatyzowane cięcia poprawiają zarówno szybkość, jak i dokładność, z jaką można tworzyć części, szczególnie, gdy materiał ma krytyczne. Często procesy obróbki wymagają użycia wielu narzędzi do wykonania pożądanych cięć. Obróbka cnc pomorskie jest stosowana seryjnych produkcjach. Maszyny podstawowe poruszają się w jednej lub dwóch osiach, podczas gdy zaawansowane maszyny poruszają się poprzecznie w osi x, y, wzdłużnie w osi z, a często obrotowo wokół jednej lub więcej osi. Maszyny wieloosiowe są w stanie automatycznie przewracać części, dzięki czemu można usunąć materiał, który wcześniej był pod spodem.

W pełni zautomatyzowane cięcia są na ogół dokładniejsze niż to, co jest możliwe przy ręcznej obróbce. Z tego powodu manualne obrabiarki są coraz rzadziej stosowane. Używa się ich tam, gdzie produkcja nie jest seryjna, lecz zamawiany element jest wykonywany na indywidualne zamówienie.