Nowe czasomierze na zawodach

W ostatnim czasie na naszym stadionie miejskim odbyły się Mistrzostwa Polski w biegu na 100 m. Zawody przebiegały bez większych zakłóceń, a zwycięzca został reprezentant naszego miasta, Jan Kowalki. Uzyskał on czas 9,90 sekund, co jest nowym rekordem Polski na tym dystansie.

Mierzenie czasu coraz dokładniejsze

precyzyjne pomiary czasuZawody były wyjątkowe, gdyż jako pierwszy też został zastosowany najnowszy system pomiarowy czasu. Lokalna firma, dostarczyła najnowocześniejsze urządzenia do mierzenia czasu. Wykorzystują one technikę laserową, dzięki czemu precyzja pomiaru czasu jest mierzona z dokładnością do jednej dziesięciotysięcznej sekundy. Z tą techniką nie będzie na pewno żadnych sporów, gdy na mete w tej samej sekundzie wbiegać będzie dwóch zawodników. Na całym świecie precyzyjne pomiary czasu, są wykonywane przez maszyny na podczerwień. Nasza impreza była pierwsza na której związek zdecydował się zastąpić tradycyjne czasomierze ich formą laserowa. Wiązka laserowa podąża za każdym z zawodników, od momentu startu po dobiegnięcie na metę. Dzięki temu, zawody mają być podniesione do rangi światowej, i przede wszystkim uczciwe stosunku do samych zawodników. Jesteśmy dumni z tego, że czasomierze te dostarczyła lokalna firma elektroniczna z naszego regionu. Mamy nadzieję, że nowy sposób pomiaru czasu spodoba się na arenie międzynarodowej i będzie stosowany na wszystkich takich zawodach.

Jeszcze nie tak dawno temu, czas zawodników, był mierzony przez kilku sędziów z tradycyjnymi stoperami. Teraz, gdy technologia mknie do przodu, bardzo łatwo podnieść jest range zawodów, gdzie wszystko można dokładnie zmierzyć i opisać. Cieszy na fakt, że takie technologie wchodzą do świata sportu i sprawiają, że jest jeszcze bardziej emocjonujący i pasjonujący.