Problemy na budowie – przepompownie ścieków

Budowa osiedla domków jednorodzinnych to niełatwe przedsięwzięcie – ale przecież opłacalne. Wielu ludzi ceni sobie tę niezależność, która daje mieszkanie “na swoim”. Marzą o salonie z kominkiem i pięknym ogrodzie. Kupno gotowego domu w osiedlu to rozwiązanie tańsze niż budowa własnymi siłami, a przede wszystkim mniej pracochłonne. Zwłaszcza jeśli mieszka się się miejscowości górzystej.

Kiedy potrzebujemy przepompowni?

przepompownia ściekówUkształtowanie działki budowlanej niesie za sobą szereg problemów, z których zwykli, jednorazowi inwestorzy nie zdają sobie sprawy. Na nierównym terenie trzeba odpowiednio zaprojektować fundamenty. Niejednokrotnie dachy wymagają nieszablonowego podejścia, aby bryły budynków tworzyły spójną, estetyczna całość. Istnieją także problemy bardziej przyziemne – albo wręcz podziemne – jak doprowadzenie wody do budynku i odprowadzenie ścieków. Jeśli działka ma spadek w kierunku gdzie położone są sieci zbiorcze, to pół biedy. Gorzej jest jeśli kanalizacja sanitarna usytuowana jest powyżej kanałów odprowadzających z poszczególnych budynków. W takiej sytuacji niezbędne jest wykonanie systemu kanalizacji ciśnieniowej. W skład takiego systemu wchodzi przepompownia ścieków zlokalizowana najczęściej przy każdym budynku na terenie przynależnej do niego działki. Przepompownie pompują ścieki przez przewody tłoczne i spięte są wspólnym kolektorem ściekowym, który odprowadza ścieki do sieci zbiorczej.

Prawidłowe wykonanie systemu kanalizacji sanitarnej to wymagające zadanie a jedynie jej poprawne funkcjonowanie zapewnia bezpieczeństwo ekologiczne i korzyści zarówno ekonomiczne, jak i społeczne, czyli poprawę życia mieszkańców. Aby uniknąć awarii i płynących z niej zagrożeń i kosztów bardzo istotne jest stosowanie wysokiej jakości materiałów.