Rodzaje taśm suwakowych

Taśmy suwakowe posiadają szerokie zastosowanie. W obecnych czasach ciężko wyobrazić sobie życie bez tych, na pierwszy rzut oka, mało istotnych elementów jakimi są zamki błyskawiczne. To właśnie one pozwalają nam na szybkie zamknięcie torebki, czy też zasunięcie kurtki w chłodniejsze dni. Na zamek błyskawiczny składają się dwa podstawowe elementy, którymi jest taśma suwakowa oraz suwak. Dziś przyjrzymy się temu pierwszemu.

Taśma suwakowa – szybka forma zapięcia

taśma suwakowaSama taśma suwakowa to podstawowy element, który pozwala nam stworzyć zamek ekspresowy. Występuje ona w różnych rodzajach odmiennych od siebie głównie przez grubość oraz gramaturę. Na rynku istnieją także taśmy, które wykazują się właściwościami wodoodpornymi. Cechą charakterystyczną tego typu taśm jest pokrycie ich wierzchniej warstwy specjalną powłoką, która ma za zadanie odbicie wody. Sprawdza się więc ona doskonale w produkcji ubrań, chroniących przed wodą, takich jak kurtka czy spodnie. Ponadto bardzo często wykorzystywana jest w produkcji namiotów, śpiworów, pokrowców, a także plecaków górskich. W zależności od funkcji jaką ma spełniać dany przedmiot oraz miejsca jego zastosowania dobierana jest odpowiednio taśma suwakowa.  Wśród dostępnych na rynku taśm suwakowych wyróżnić możemy również bryzgoszczelne, metalowe oraz spiralne. Taśmy metalowe wykorzystywane są w produkcji obuwia, torebek oraz portfeli. Z kolei taśmy spiralne swoje zastosowanie odnalazły głównie w przypadku produkcji odzieży codziennej.

Taśma suwakowa sprawdza się idealnie w miejscach, w których konieczne jest eleganckie oraz łatwe w użytkowaniu zapięcie. Ze względu na szeroki wachlarz zastosowań mamy z nimi styczność każdego dnia. Spotkać się z nimi możemy w przypadku torebek, plecaków, poduszek, pościeli, kosmetyczek, śpiworów czy ubrań.