Sprawdzone sposoby izolowania fundamentów

Wydawać by się mogło, że taki materiał jak beton jest odporny na niemal wszystkie czynniki. Jak się jednak okazuje betonowe fundamenty mogą wchłaniać wodę niczym gąbka. Woda z fundamentów może się w bardzo łatwy sposób dostać do ścian. Następstwem takich sytuacji jest najczęściej wilgoć na ścianach, która już stanowi bardzo duży problem bo może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów.

Efektywna izolacja na fundamentach

izolacja przeciwwilgociowaPrzy budowaniu domu są kwestie, których pominąć absolutnie nie możemy bowiem następstwa tych pominięć mogą przynosić niepożądane skutki. Jedną z takich kwestii jest izolacja przeciwwilgociowa na fundamentach. Jak już sama nazwa wskazuje izolacja ta ma za zadanie skutecznie chronić ściany naszego domu przez zawilgoceniem. W tym celu stosuje się obecnie najróżniejsze techniki. Jedną z bardziej popularnych jest tworzenie warstwy izolacyjnej za pomocą mas bitumicznych. Ten rodzaj substancji możemy bardzo łatwo nabyć w wielu sklepach z materiałami budowlanymi. Sprzedawany jest on w formie płynnej i nanosimy go na powierzchnię fundamentów za pomocą pędzla. Innym rodzajem materiałów stosowanych do izolacji przeciwwilgociowej jest folia PCW. Najczęściej do zbudowania solidnej izolacji stosuje się folię o grubości nie mniejszej niż 2 milimetry. W przeszłości do tworzenia tego typu izolacji niemal zawsze używano papy termozgrzewalnej lub też lepiku, który do tej pory można spotkać na wielu fundamentach.

Ogólnie rzecz biorąc tylko skuteczna izolacja przeciwwilgociowa może dać nam pewność, że nasze fundamenty i ściany są bezpieczne i wolne od zawilgocenia. Pamiętajmy o tym, że bardzo łatwo możemy dopuścić do zawilgocenia ścian ale już pozbycie się tej wilgoci bywa niekiedy bardzo trudne. Lepiej więc zapobiegać zamiast rozwiązywać problemy, których mogłoby nie być.