Wady VoIP

Technologia VoIP, mimo pokaźnej liczby zalet posiada również kilka wad. Jakie to są wady? Już odpowiadam. Po pierwsze technologia VoIP wymaga od nas nowych urządzeń, które zależnie od marki mogą być tańsze lub droższe.

Jakie są wady VoIP?

telefon VoIPTak na przykład telefony yealink lub z podobnej półki telefony gigaset są dość tanie, tak za 200 złotych można kupić jeden z nich. A są inne telefony z innej półki, gdzie ceny rozpoczynają się od 400zł. Jak widać zależnie od użytych komponentów sieć ta może być droga lub dość tania. Jakby nie patrzeć, jest to jakaś wada. Jednak telefony to jedno, ale potrzebna jest jeszcze centrala telefoniczna VoIP. Centrala taka działa jakby router ze switchem. Zależnie od tego, czy mamy wyjście na świat to musi działać jak router (router jest urządzeniem łączącym dwie oddzielne sieci) lub jeżeli tylko lokalnie to musi działać jako switch, który łączy urządzenia sieciowe w jednej sieci. Innymi wadami VoIP jest podatność na ataki i podłuchy. Jeżeli ktoś włamie się do centrali jest w stanie przejąć każdą rozmowę, a jednocześnie zaatakować całą sieć tak, że telefony zadzwonią w jednym momencie lub każdy z nich będzie permanentnie zablokowanych. Są to największe wady tej technologii. Czy są znaczące? Ciężko powiedzieć. Jeżeli odpowiednio zabezpieczymy centralę, telefony VoIP powinny być bezpieczne, dopiero kiedy po pierwsze narazimy się komuś a po drugie zostawimy jakąś furtkę, istnieje możliwość popsucia nam nerwów.

Warto więc po prostu nie dać nikomu możliwości co do atakowania nas, a wręcz wszystko powinno być zabezpieczone jak najbardziej. W końcu od nas to zależy, a od tego zależy bezpieczeństwo naszych informacji.